העובד הנודד" – 71% מהעובדים מחפשים עבודה חדשה בכל זמן נתון"

מסתבר שהכותרת אינה שליפה מן המותן של סופר המתמחה במדע בדיוני אלא מדובר במחקר שנערך בשנת 2017 בארה"ב בקרב 17,000 עובדים מ-19 תעשיות שונות על ידי שני ארגונים ללא מטרות רווח "ארגון הבריאות המנטלי של ארה"ב" (Mental Health America) וארגון פאא"ס (Faas Foundation).

הממצאים של המחקר היו, בין היתר, כי 71% מהעובדים לא מרוצים מעבודתם ומעוניינים להחליף עבודה, כאשר 2 הסיבות המרכזיות לך הן היעדר הכרה ותמיכה ולחץ בלתי סביר כפי שהוסבר בלאדרס (The Ladders).

 

ביננו, נשמע צפוי, לא?

 

1. היעדר תמיכה והכרה מהמעסיקים והקולגות – מעסיקים, מסתבר, לא נותנים הכרה כפי שעובדים מעוניינים וחושבים שהם אמורים לקבל, והקולגות לעבודה שכחו, ככל נראה, שפרגון ותמיכה לא עולים כסף:

 • 64% מהעובדים טוענים שהמעסיקים שלהם לא מעניקים להם מספיק תמיכה כאשר ישנן תקופות קשות בעבודה.

 • 66% מהעובדים טענו שרק לעיתים רחוקות הם יכולים לסמוך על הקולגות שלהם במשרד שיתמכו בהם.

 • 45% מהעובדים אמרו שהם "לעיתים רחוקות" או "אף פעם" מקבלים את השכר כפי שהם חושבים שהם אמורים "תמיד" או "בדרך כלל" לקבל. ההתייחסות כאן היא לשכר קבוע עבור עבודה פלוני ולא כ"שכר הטבות"/"בונוס" עבור עבודה ספציפית יוצאת דופן.

עד כאן, "הידד" לפרגון ועזרה הדדית.

 

2. לחץ משמעותי בעבודה – לחץ בעבודה הוא מאפיין סובייקטיבי אשר משתנה מעובד לעובד. עם זאת המספרים הגדולים מדברים בעד עצמם:

 • קרוב ל – 66% מהעובדים טוענים שלעבודה שלהם יש "השפעה משמעותית על הבריאות הרגשית והמנטלית שלהם".

 • 63% מהעובדים שהשתתפו במחקר טענו שבמקרים רבים העומס והלחץ מדרדרים אותם לדפוסי התנהגות לא בריאים כמו שתיית אלכוהול או התקפי בכי תכופים.

 • 120,000(!) מקרי מוות שמתרחשים במקומות עבודה הם ככל הנראה בגלל הלחצים המופרזים הנוצרים בעקבות דרישות מוגזמות של המעסיקים ותחומי אחריות מרובים. כך לפי מחקר שהתקיים באוניברסיטאות הארווארד וסטנפורד בארה"ב.

   

   

לחץ גדול מדיי בסביבת עבודה עלול להביא להיעדרויות מתמשכות ובעיות מנטליות של העובדים. פול גיונפרידו (Paul Gionfriddo) , נשיא ומנכ"ל ארגון הבריאות הנפשי של ארה"ב (MHA לעיל) סיפר כי ידוע שעובדים שמצויים בלחץ רב וללא תמיכה מהמעסיקים שלהם יכולים להשפיע באופן ניכר על העובדים האחרים שסביבם ועל הצלחת החברה.

השאלה המרכזית שעולה לאור הממצאים המדאיגים האלו היא האם החלפת המעסיק באמת תספק פתרון לבעיה כאשר יש כל כך הרבה עובדים שהם לא מרוצים?

על זה עוד אפשר להתווכח.

 

עם זאת, המחקר המסופר לעיל מספק ראיה חותכת לחשיבות של המעסיקים לתת יותר תשומת לב לעובדים שלהם, לספק להם יותר משובים תוך כדי תנועה ובעיקר לבחון כיצד ניתן לסייע להם לאזן את המשימות המרובות שלהם. ניכר ששיטות להערכת עובדים בגרסתם הישנה, אשר מודדות בעיקר שעות עבודה קשיחות (שעון נוכחות ודומיו) או מדידת ביצועים טכניים אחרים אינן מספיקות יותר.

 

ניתן להסיק שעולה צורך משמעותי בשיטות חדשניות להערכת עובדים אשר יתבססו הן על מדדים מקצועיים קשיחים והן על מיומנויות רכות שהעובד מפתח בעבודתו ומהוות חלק מהותי ובלתי נפרד לאיכות הביצועים שלו. באמצעות הערכת עובדים המבוססת על ראייה מרחבית שמשלבת הן את המדדים הקשיחים והן את הרכים ניתן לסייע לעובד להרגיש שבאמת רואים אותו בארגון. באופן זה ניתן לייצר תיאום ציפיות ומשוב מעמיק יותר לעובדים אשר יביא לעליית מוטיבציה ומחויבות לארגון ויפחית את כמות העזיבה ומעבר לארגונים אחרים.

 

(מבוסס על הכתבה שפורסמה ב"וושינגטון פוסט" בתאריך 19.10.2017)

 

Please reload

 • Facebook Social Icon
 • LinkedIn Social Icon

©Vayomar2018